Подолян Володимир Васильович
(краєзнавець, м. Добропілля)
Дата народження Добропільського району
(Сторінки історії)
27 лютого 1932 р. Президія Центрального Виконавчого Комітету Української РСР прийняла постанову про перехід на трьохступеневу адміністративно – територіальну систему: район – область - центр. Тоді ж в Україні були утворені перші п'ять областей – Вінницька, Дніпропетровська, Київська, Харківська і Одеська. В червні 1932 р. було утворено Донецьку область, а 7 жовтня – Чернігівську область. До складу новоутвореної Донецької області тоді увійшли території нинішніх Донецької та Луганської областей. Цей адміністративно-територіальний поділ УРСР було закріплено в Конституції СРСР 1936 р. (стаття 23) і Конституції УРСР (ст.18). Однак розукрупнення території України і утворення нових областей продовжувалось і далі. Пізніше було утворено ще 16 нових областей, про що до Конституцій СРСР і УРСР вносились зміни.
В перших семи новоутворених областях України деякі райони виявились дуже великими, а їхні райцентри - віддаленими від частини своїх населених пунктів на відстань більше 50 кілометрів. Це викликало великі незручності для населення цих районів.
22 січня 1935 р. Президія ЦВК УРСР прийняла постанову «Про розукрупнення районів УРСР». Ця постанова в кожній з 7-ми існуючих тоді в Україні областей утворювала нові райони за рахунок розукрупнення інших – надмірно великих. В Донецькій області було утворено 7 нових районів. За рахунок розукрупнення сусіднього Постишевського (Красноармійський) району був утворений Добропільський район.
Цією ж постановою Президії ЦВК УРСР 22 січня 1935 р. були утворені селище міського типу Червоноармійський Рудник (селище шахти ім. РСЧА, нині ш. «Алмазна») і його Червоноармійська селищна рада, які першими були віднесені до новоутвореного Добропільського району.
13 лютого 1935 р. …На розвиток своєї постанови від 22 січня 1935 р. «Про розукрупнення районів УРСР» Президія ЦВК УРСР прийняла нову постанову «Про склад нових адміністративних районів Донецької області» з переліком віднесених до них сільських рад.
Цією постановою був визначений склад 7 новоутворених районів Донецької, в тому числі і Добропільського. До його складу були віднесені 16 сільських рад: Добропільська, Завидо-Борзенська, Криворізька, Юр'ївська, Шилівська, Ленінська, Рубіжанська, Люксембурзька, Никанорівська, Ворошиловська, Грузчанська, Жовтнева, Володимирівська, Святогорівська, Ганнівська та Краснянська, з вилученням їх із складу Постишевського району.
Таким чином, утворення Добропільського району пов'язано з двома датами. Перша – 22 січня 1935 р. – постанова Президії ЦВК УРСР про утворення району за рахунок розукрупнення сусіднього Постишевського (Красноармійський) району; друга - 13 лютого 1935 р. постанова Президії ЦВК УРСР про його склад (перелік сільських рад включених до його складу. Тому початком його життя і історії Добропільського району слід вважати саме 22 січня 1935 р.
Ця дата значиться в таких публікаціях:
«Історія міст і сіл УРСР. Донецька область». Інститут історії АН УРСР. Київ -1970. Глава: Добропілля – місто обласного підпорядкування. Стор. 337:
« …Невпинно зростала кількість робітників на шахтах і населення в селищах. Їх об'єднала Червоноармійська селищна рада. За постановою Президії ВЦВК від 22 січня 1935 р. цю раду включено до новоутвореного Добропільського району з центром в селі Добропілля». (Донецький облдержархів, ф. Р-4215, оп.1, спр. 1, арк. 3; Дон. Облпартархів ф.587, оп.1, спр.4, арк.9).
«Історія адміністративно-територіального поділу Донецької області. 1919-2000 рр.» Збірник документів і матеріалів. - Донецьк, 2001. (Автори Л.Д Задніпровська і О.А.Попова). Сторінки 80-81:
Із постанови Президії ЦВК УРСР від 13 лютого 1935 р. «Про склад нових адміністративних районів Донецької області».
…На розвиток своєї постанови від 22 січня 1935 р. «Про розукрупнення районів УРСР» Президія Центрального Виконавчого Комітету УРСР постановила:
Розукрупнити території: приміської смуги Маріупольської міськради і території – Мар'їнського, Постишевського. Біловодського, Верхнєтеплівського, Сватівського, Покровського районів, утворивши на території Донецької області 7(сім) нових районів: Анадольський, Будьоновський, Євсузький, Косіоровський, Містківський, Троїцький та Добропільський(з центром у селі Добропілля).
До складу Добропільського району увійшло 16 сільських рад, названих нами вище.
«Слово про Добропілля. Роки, події, люди» (автор В.В.Подолян) Донецьк -2009.Сторінка 248.
Немає коментарів:
Дописати коментар