27 травня 2015 р.

Краєзнавці за покликанням душі


    У читальному залі центральної бібліотеки Добропільської районної ЦБС в низці заходів, приурочених 80-річчю від дня утворення Добропільського району відбулося свято, присвячене вшануванню краєзнавців-земляків. До заходу були оформлені книжкові виставки «Шана краєзнавцям-землякам» та «Мій Добропільській край! Моє ти Добре Поле!», виданий спецвипуск стінної газети «Краєзнавчий вісник», присвячений дослідникам Добропільської землі. На заході були присутні: заступник голови Добропільської райдержадміністрації Перекотій Н.П., керуючий справами районної ради Іватіна О.Ю., голова Добропільської районної громадської організації «Добре поле» Марченко Л.О.
    Свято розпочалося з виступу директора Добропільської районної ЦБС Чикар С.В. про краєзнавчу бібліотечну діяльність, роботу краєзнавчого клубу «Берегиня», який згуртував навколо себе однодумців, небайдужих до пам’яті та історії рідного краю. В бібліотеці збирається, накопичується вся інформація: текстові та  ілюстративні матеріали, документи, вирізки з періодичних видань. Потім вся інформація оприлюднюється на краєзнавчих конференціях, видаються збірки матеріалів. Бібліотеки системи співпрацюють зі школами, сільськими будинками культури, музеями, райдержадміністрацією, районною радою району.
    Саме краєзнавці за покликом серця ведуть дослідницько-пошукову роботу, доносять до нас з вами, насамперед  до молоді, знання про історію рідного краю і інформацію про своїх земляків, в тому числі і незаслужено забутих. 
    Успіх краєзнавчої діяльності залежить від тих людей, хто нею займається. На заході запрошені познайомились з ентузіастами і подвижниками краєзнавства  Добропільського району, які є взірцем безкорисливої роботи на благо всіх.
Живуть, працюють краєзнавці наші
І сивочолі, й зовсім молоді.
Про земляків розкажуть, хто найкращі
Сини і доньки рідної землі.
Володимир Васильович Подолян
    Ми знайомі і співпрацюємо з Володимиром Васильовичем не один десяток років. Знаємо його як лікаря, нештатного кореспондента міськрайонної газети «Новий шлях», як дослідника-краєзнавця. Плідна робота якого втілилася в солідне літописне досягнення. Володимир Васильович є автором двох видань: «Слово про Добропілля. Роки, події, люди», «Страницы истории Доброполья» - це книги-літописи  про історію Добропільщини та події і долі тисяч людей, наших земляків. 

Наталя Леонідівна Балик
    Народилася в 1975 року в місті Ясинувата, але доля привела її жити в село Володимирівку Добропільського району. З 2011 року вона працює 
директором сільського будинку культури, закінчила з Червоним дипломом Донецьке училище культури, факультет «Режисура театралізованих заходів».
    Наталя Леонідівна почала свою творчу діяльність з відкриття музейної кімнати «Історія нашого села». Тісно працює з громадою, приймає активну участь у житті свого села та району. Являється джерелом натхнення та доброго настрою  для  односельців. Велику допомогу по збиранню експонатів надав Наталі Леонідівні надійний помічник, дуже активна людина, житель села.
Віктор Федорович Ізотов
    Віктор Федорович 1957 року народження, родом з Актюбінської області. В 1989 році переїхав жити на Україну в село Володимирівка Добропільського району. Працював механізатором в колгоспі ім. Куйбишева. Віктор Федорович захоплюється малюванням, цікавиться історією, коли в будинку культури відкрили музей історії села, він із своєї колекції подарував музею багато речей: різноманітну воєнну форму та іншу амуніцію, зброю, старовинні предмети. Приймає активну участь у житті села, відвідує різноманітні культурні заходи.
Марина Йосипівна Шаданія
    Марина Йосипівна Народилась в серпні 1970 року у селищі Святогорівка. Навчалася у Святогорівській сільській ЗОШ І-ІІІ ступенів. В 1993 році закінчила навчання в Слов’янському держаному педагогічному університеті та стала працювати у рідній школі вчителем трудового навчання і працює вже  27 років. Марина Йосипівна талановита художниця, майстриня декоративно-прикладного мистецтва, працює з різноманітними матеріалами, техніками виконання. Приймає участь у численних мистецьких конкурсах, виставках творчості.     Корисною і до душі була робота над оформленням шкільного краєзнавчого музею і кімнати благочестя, де викладається курс «Християнська етика в українській культурі». Самим головним в роботі вважає – сприяння духовно-моральному розвитку дітей, прищеплення любові до рідного краю.
Заварзін Іван Володимирович
    Іван Володимирович народився 6 листопада 1945 року в селі Никанорівка, навчався в Кам`янець-Подільському педагогічному інституті на факультеті «Фізичної культури».
    З 1970 року почав працювати в Никанорівській школі вчителем фізичного виховання. З 1981 року наказом був переведений в ЗОШ І-ІІІ ступенів села Добропілля, де працює вже більше тридцяти років вчителем початкової військової підготовки. Завдяки його старанням у школі створено хорошу базу для підготовки майбутніх воїнів. Стенди, вітражі, макети виготовлені його власними руками. Учні школи приймають участь в обласних змаганнях «Майбутній воїн», по всім видам змагань займають І, ІІ, ІІІ місця.
    Зі своєї ініціативи в 2008 році створив музей «Бойової слави». В музеї оформлені також куточки воїнам – інтернаціоналістам і миротворцям. До пошукової роботи були залучені учні школи.
    Іван Володимирович зібрав і зберігає багато цінних матеріалів з історії села. Педагог не за професією а за покликанням, є взірцем національно – патріотичного виховання школярів.
Олександр Миколайович Петренко
    Олександр Миколайович народився в 1975 році в місті Кролевець Сумської області. Викладає історію, є керівником археологічного гуртка в НВК №7 м.Добропілля. Автор наукових праць з питань археології в збірнику «Святогірський альманах», співавтор 4-х томного видання «Степи Европы в эпоху средневековья». Учасник археологічних експедицій, туристичних походів. Завдяки його старанням і археологічним знахідкам в школі відкрита кімната-музей.
    Проводить пошуково-дослідницьку роботу в населених пунктах району, досліджує історію сел, як наслідок зібрав чимало цікавої інформації, матеріали надруковані у збірнику «Історія окремих сіл Добропільщини». 
     На заході оприлюднив нові матеріали по дослідженню історії села Добропілля.
Тераніс Анжеліка Вікторівна
    Анжеліка Вікторівна народилася в 1970 році в селі Золотий Колодязь Добропільського району. Викладач історії Золотоколодязянської ЗОШ, керівник методичного об’єднання учителів історії, географії та хімії, керівник гуртків: історико – краєзнавчого «Ерудит», туристсько – краєзнавчого. Активна учасниця і переможниця районних і обласних конкурсів. Нагороди – грамота Міністерства освіти і науки України, знак «Відмінник освіти України». Педагогічне кредо: зацікавити, а потім уже навчати.
    Увазі присутніх на святі була представлена унікальна знахідка, яка є єдиним свідченням того, що на території нашого району були неандертальці. Це – кам’яний ніж, виготовлений із кремнію, його вік близько 70 тис. років.
    Анжеліка Вікторівна не шкодуючи сил, творчої наснаги, таланту, вкладає в душі своїх учнів найбільші скарби - душевність, людяність, порядність, любов до рідної землі.
Більшість наших заходів проходять за благодійної допомоги Приватного Акціонерного Товариства «Глини Донбасу» який очолює Генеральний директор Ткач Ігор Васильович, висловлюємо за це щиру подяку.
    Учасникам заходу були вручені подяки та подарунки.
   Із заключним словом виступила голова Добропільської районної громадської організації «Добре поле» Марченко Л.О.
    Захід показав як багато роблять краєзнавці по дослідженню рідного краю, якою важливою і корисною є їх праця.
Минулого не знати – неможливо,
Без нього в нас не буде майбуття.
Щоб ми жили заможно і щасливо
Пізнаймо рідни й край, його буття.